Τρίτη σερί ισοπαλία για την Μπάγερν η οποία ήρθε ισόπαλη με 2-2 στο Μόναχο κόντρα στην Στουτγκάρδη του Μαυροπάνου που είχε ασίστ. Ξέσπασε στην Ντόρτμουντ η Λειψία και την σκόρπισε με 3-0.

Ούτε τώρα νίκη η Μπάγερν! Για τρίτο σερί ματς στην Bundesliga οι Βαυαροί έμειναν στην ισοπαλία, με την Στουτγκάρδη να ισοφαρίζει σε 2-2 στις καθυστερήσεις και να κόβει ακόμη δύο βαθμούς από τους πρωταθλητές. Έγραψε ιστορία ο 17χρονος Τελ για την ομάδα του Νάγκελσμαν, έδωσε ασίστ για το πρώτο γκολ των φιλοξενούμενων ο Μαυροπάνος.

Η Μπάγερν θέλησε να πετύχει ένα γρήγορο γκολ και να γίνει το αφεντικό στο ματς, αλλά ο Κίμιχ στο 18′ και οι Μίλερ – Γκνάμπρι στο 30′ δεν κατάφεραν να σκοράρουν. Το γκολ ήρθε τελικά στο 36′ όταν ο Ντέιβις έκανε το γύρισμα από τα αριστερά και ο Τελ με πλασέ στην κίνηση έκανε το 1-0.

Με αυτό το γκολ ο μικρός έγινε ο νεότερος σκόρερ των Βαυαρών στην ιστορία τους στην Bundesliga ενώ με τη συμμετοχή του στο παιχνίδι είχε γίνει και ο νεότερος παίκτης της Μπάγερν στο πρωτάθλημα. Σε ηλικία 17 ετών και 136 ημερών.

Στο 51ο λεπτό η Στουτγκάρδη σκόραρε με τον Ζιρασί, αλλά το γκολ ακυρώθηκε για φάουλ του Φίριχ στον Κίμιχ, σε μία φάση που μάλλον δεν υπήρχε παράβαση. Τελικά η Στουτγκάρδη ισοφάρισε σε 1-1 στο 57′ όταν ο Μαυροπάνος έκλεψε από τον Ντέιβις, έδωσε με τη μία στον Φίριχ που έκανε το 1-1.

Η Μπάγερν απάντησε με τον Μουσιάλα στο 60′ για το 2-1 με ωραίο σουτ και στις καθυστερήσεις ήρθε το σοκ για τους γηπεδούχους. Ο Ζιρασί κέρδισε πέναλτι από τον Ντε Λιχτ και το εκτέλεσε εύστοχα ο ίδιος για το 2-2 στο 90+2′.

Μπάγερν: Νόιερ, Ουπαμεκανό, Ντε Λιχτ, Μαζραουί (61’ Στάνισιτς), Ντέιβις, Κίμιχ, Γκορέτσκα, Γκνάμπρι (81’ Μανέ), Τελ (61’ Σανέ), Μουσιάλα (81’ Χράφενμπερχ), Μίλερ (69’ Τσούπο Μοτίν)

Στουτγκαρδη: Μίλερ, Αντόν, Έντο (75’ Έγκλοφ), Μαυροπάνος (84’ Στέντσελ), Ζιρασί, Τομάς (56’ Φίριχ), Σίλας, Καραζόρ, Ίτο, Σόσα, Αχαμάντα (82’ Μιγιό)

Ξέσπασε η Λειψία

Μετά από δύο τεσσάρες σε πρωτάθλημα και Champions League, από Άιντραχτ και Σαχτάρ αντίστοιχα, η Λειψία βρήκε γιατρικό κόντρα στην Ντόρτμουντ την οποία συνέτριψε με 3-0. Σε ένα ματς που μπορεί να χαρακτηριστεί και εκδίκηση για τον Μάρκο Ρόζε που έκανε ντεμπούτο στον πάγκο των «Ταύρων» και πριν από λίγους μήνες…